Већ су почеле забране ношења паметних телефона у школама

Уједињене нације су упозориле на ризике од паметних телефона у школама, наводећи да је у школама пожељна само технологија која подржава учење. Мобилни уређаји могу да ометају пажњу, ризикују приватност ученика и доводе до сајбер малтретирања, каже Унеско, агенција УН за образовање, науку и културу. Непосредно уз ову констатацију неколико студија је показало да забрана мобилних телефона у школама побољшава академски учинак. Отуда не чуди да су многе школе у Великој Британији забраниле ученицима употребу телефона током наставе, али Eton College, елитна школа интернатског типа отишла је корак даље. Ученици ове школе ће од следеће школске године смети да употребљавају само класичне мобилне телефоне, који подржавају само позиве и текстуалне поруке. Ова пракса се шири и на неке друге школе и државе. Рецимо у САД-у. Према подацима које је објавио Говспенд, у 41 америчкој држави постоји бар по једна школа која захтева да ученици пре почетка часова ставе своје телефоне у специјалне заштитне врећице које спречавају повезивање на мрежу. Los Angeles Unified School Districtje већ спровео забрану која је ступила на снагу у јуну, након чега је Гувернер Калифорније Гавин Newsom затражио да се таква одлука спроведе на државном нивоу. У Њујорку ће забрана употребе паметних телефона у школама ступити у наредних неколико недеља. Тренутно се ради на правилнику који ће ученицима дозвољавати да у школама носе само телефоне који немају могућност приступа Интернету...